Dieta na wiosnę

Wiosną wszystko budzi się do życia. Nasz organizm również się regeneruje, ożywia, dlatego wiosną szczególnie należy o siebie zadbać.

W diecie rezygnujemy z ciężkiego, tłustego jedzenia na rzecz lekkiej diety. Jednak nie oznacza to spożywanie surowych warzyw i owoców czy nadmiernej ilości nowalijek, gdyż nadmiar tych produktów zaburzy nasze trawienie.

Wiosną następuje przesilenie, czyli czas większej ilości przeziębień. Po długiej zimie nasz organizm jest osłabiony i przeciążony, występuje katar, kaszel i gorączka, która dotyczy dorosłych oraz dzieci. Zatem dieta powinna być bogata w lekkostrawne posiłki, ciepłe napoje oraz w potrawy ciepłe, lekkie i suche. W ciągu dnia pijemy ciepłą wodę, która oczyszcza nasz organizm i pomaga w trawieniu. Wprowadzamy pokarmy blanszowane, gotowane na parze, duszone.

Powinniśmy się także zaopatrzyć w świeże zioła i przyprawy takie, jak bazylia, majeranek, tymianek, rozmaryn, koper, liść laurowy, imbir, chrzan, czarny pieprz, cebula, czosnek, koper, kminek, anyż, ostra papryka, cynamon, które poprawią nasze trawienie.

Wybierajmy potrawy zawierające węglowodany złożone, czyli zboża (kasza gryczana, kasza jaglana), rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca) oraz wszelkie nasiona i warzywa. Nie zapominajmy również o zdrowych tłuszczach (masło klarowane, oliwa z oliwek) oraz pełnowartościowym białku (jaja, ryby, mięso). W tym okresie dobre będą dla lepszego wzmocnienia napary z ziół. Wiosna to również czas na sezonowe produkty, wybierajmy zatem bogactwa tego czasu-szparagi, młoda kapusta, marchewka. Zrezygnujmy z potraw wysoko przetworzonych, zmniejszmy ilość pitej kawy i energetyków. Wprowadźmy większą ilość aktywności fizycznej, począwszy od spaceru, marszobiegu. Więcej przebywajmy na świeżym powietrzu, wśród natury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak zmienić swoje nawyki żywieniowe lub całej rodziny zapraszamy na konsultacje dietetyczne w Naszej Przychodni.

Z okazji zbliżającej się wiosny zapraszamy na wizytę u dietetyka, podczas której będziesz mógł porozmawiać na nurtujące cię pytania oraz

  • wykonać analizę składu ciała z której dowiesz się jaka jest zawartość tkanki tłuszczowej, wody i wiek metaboliczny
  • zinterpretować wyniki badań.
  • Zapraszamy we wtorki 9.00 – 15.00, środy 16.00 – 20.00
  • Rejestracja on-line https://www.znanylekarz.pl/mariola-chicewicz-natanek/dietetyk/tychy
  • Rejestracja tel. 32 225 02 07
  • WAKACYJNA PROMOCJA !!
  • Skorzystaj z niższych cen w lipcu:
  • Konsultacja + badanie składu ciała 120 zł
  • Konsultacja + jadłospis 250 zł
  • ZAPRASZAMY !!